Pohodlné oblečenie po celý deň. Bez dochádzania. Žiadne zápchy. Žiadne plné parkoviská. Sloboda vykonávať domáce práce počas konferenčného hovoru.
To, čo sa začalo a zdalo ako krátkodobé voľno z kancelárie, sa zmenilo na úplnú zmenu pracovného prostredia. Práca z domu je na vzostupe, ale nie je to jediná vec, ktorá rastie. V súvislosti s prácou z domu rastie aj syndróm vyhorenia.
Čo syndróm vyhorenia je?
Svetová zdravotnícka organizácia už v máji roku 2019 pridala syndróm vyhorenia na zoznam oficiálnych lekárskych diagnóz. Prejavuje sa ako obrovské vyčerpanie, nespavosť, bolesti hlavy, nechuť na vlastnú prácu a znížená pracovná produktivita.
V lepšom prípade pociťuje chorý averziu voči zamestnaniu a nie je schopný ho vykonávať, v horšom prípade končí na psychiatrickom oddelení s absolútnou apatiou, depresiami, úzkosťami, agresivitou aj poruchou pamäti či pocitom bezmocnosti a smútku.
Zatiaľ čo sa dynamika pracoviska zmenila, vytrvalé úsilie o dosahovanie efektívnych výsledkov nie. Stále viac sa stierajúca hranica medzi domácim a pracovným životom pripravuje pôdu pre vzostup domácej kancelárie, ktorá je vždy k dispozícii. A riziko vyhorenia nikdy nebolo väčšie.
S pribúdajúcim počtom pozitívne testovaných ľudí na Covid-19 a s rastúcim počtom ľudí v karanténe sa zmenili aj pracovné podmienky väčšiny z nás. Rozhovor pri káve alebo obed s kolegami pripomínajú v súčasnosti viac vzdialený sen ako realitu. Z pracovísk a z pestrého spoločenského života sme sa museli presunúť do svojich príbytkov. Kuchyne alebo obývačky sme si premenili na pracovne, školské učebne.
S ostatnými členmi domácnosti sme si museli dohodnúť úplne iný systém fungovania ako predtým. Osobné stretnutia s kolegami sme vymenili za virtuálne.
Vyhorieť sa dá aj pri práci z domu
Syndrómu vyhorenia v súvislosti s prácou z domu sa venoval prieskum personálnej agentúry Monster. Z výsledkov vyplýva, že od začiatku pandémie zažilo vyhorenie 69 % respondentov, pričom už v máji minulého roka to bolo 52 %. Medzi najčastejšie uvádzané príčiny vyhorenia patria chýbajúce hranice medzi prácou a súkromným životom, nezvládnuteľná pracovná záťaž a obavy zo straty zamestnania.
Aj keď sa môže zdať, že práca na diaľku ponúka väčšiu flexibilitu a lepšiu rovnováhu medzi pracovným
a súkromným životom, nie je to vždy tak. Pri práci z domu je oveľa náročnejšie udržať sebadisciplínu, prepínať medzi pracovným a osobným časom, ale aj usporiadať si priority dňa.
Pandémia spôsobila zmenu v pracovnom prostredí, ktorá si od marca 2020 začala od zamestnancov
aj zamestnávateľov vyžadovať nové nastavenie pracovných postupov a procesov. Mnohí sa práci z domu potešili a očakávali väčšiu voľnosť a slobodu. Nemuseli denne stáť v zápchach, hľadať parkovacie miesto
na preplnených parkoviskách, rušiť sa s kolegami navzájom v otvorených kanceláriách. Ukázalo sa však,
že práca na diaľku nemá len svetlé stránky.
Ako vzniká syndróm vyhorenia a prečo je home office riziko?
Aspektov, ktoré vyživujú pôdu pre syndróm vyhorenia je viacero. Pri práci na home-office sú to však hlavne tieto:
NEUSTÁLE ONLINE
Začať môžeme pri technológiách, ktoré nám umožňujú byť na príjme a v podstate v kancelárii 24 hodín denne. Zatiaľ čo v kancelárii strávime zhruba tých osem hodín denne, doma sa postupne vytrácajú hranice začiatku a konca pracovnej doby. Ľudia nedoprajú telu prestávky, zmenu prostredia a prirodzené rozptýlenie. A zarábajú si na problém.
To, že nám chýbajú jasne stanovené hranice medzi osobným a súkromným životom či určitá štruktúra, spôsobuje nedostatok času pre seba a rodinu, ale aj napätie, vyčerpanie, chaos a nadmerný stres.
„Ja osobne som mala a stále mám pocit, že som permanentne v práci. Nikam z domu som neodchádzala, nikam som sa z nej nevracala, prosto som v nej zostala celý čas do ďalšieho rána. S manželom a deťmi, uviaznutá v kuchyni medzi počítačom, sporákom a školskými úlohami.“
SOCIÁLNA IZOLÁCIA
Pri práci
na diaľku, ktorá sociálne izoluje ľudí, je potrebné zvážiť ďalší aspekt
a tým je osamelosť.
Situáciu bližšie vysvetľuje psychoterapeutka Alison Stone: „Aj keď zažívate v kancelárii rušný deň, občas strávite pár minút konverzovaním s kolegami, zasmejete sa a to je veľmi dôležité pre podporenie našej nálady a uvoľnenie stresu. Práve táto socializácia je pre predchádzanie syndrómu vyhorenia veľmi dôležitá a práca
z domu nám ju neumožňuje.
ROZHODOVANIE O PRIORITÁCH
Človek si to neuvedomuje, ale rozdeliť si rôzne požiadavky v jednom prostredí môže byť náročné. Zavolá vám klient, zatiaľ čo vám prihára vyprážaný syr alebo sa dieťa dožaduje pomoci pri riešení úlohy online.
Ktorý z nich má prednosť? Snaha robiť veľa vecí naraz a nejasný alebo chýbajúci čas pre oddych sa môžu podpísať aj na nižšej výkonnosti a problematickej koncentrácii.
Ako zabrániť vyhoreniu
Aby ste sa syndrómu vyhorenia bránili, zapracujte na týchto maličkostiach
- Odstráňnte si pracovné e-mailové aplikácie zo súkromných telefónov, aby ste oddelili prácu
od svojich súkromných mobilných zariadení.
- Stanovte si čas, kedy s prácou začnete aj skončíte. Snažte sa toho držať, ako sa len dá. Toto pravidlo treba uplatňovať, aj keď počas práce z domu nedochádza k rozptýleniu. Bez rozptýlenia majú ľudia, ktorí pracujú z domu, tendenciu sústrediť všetku svoju energiu na prácu a veľmi málo jej venujú čomukoľvek inému. Tak sa veľmi ľahko stane, že osemhodinový pracovný čas sa premení na desať a viac hodín.
Ale ľudia nie sú roboti. Potrebujeme čas na reštartovanie a dobitie energie. Ak zistíte, že robíte veľa chýb, splnenie úloh vám trvá dlhšie alebo produkujete menej kvalitnú prácu, môže to byť prejav vyhorenia. Neobetujte sa v mene produktivity.
- Plánujte si krátke prestávky pre seba. V práci sme boli zvyknutí pravidelne sa osobne zúčastňovať
na stretnutiach. Zvyčajne to zahŕňalo presúvanie sa z jedného miesta na druhé, čo medzi jednotlivými stretnutiami poskytovalo určité vydýchnutie. Krátke prestávky by sme teda mali do pracovného harmonogramu zakomponovať, aj keď pracujeme z domu. Veľmi prospešné je aj po videohovoroch vstať a ponaťahovať sa. Efektívne je naplánovať schôdzky na kratší čas, aby sme medzi nimi stihli dať
aj pre náš mozog potrebnú prestávky.