Aj v roku 2022 sme venovali pozornosť nekalým aktivitám zamerané na vylákanie poistného plnenia bez zjavného právneho nároku. Už poistné podvody v štádiu pokusu sú pritom trestným činom.
V minulom roku sme preverili 1 847 podnetov, z ktorých sme až 77 % klasifikovali ako pokus o poisťovací podvod alebo priamo poisťovací podvod. Ide tak o 1 424 pokusov o poisťovací podvod v celkovej hodnote 3 568 554 eur.
V roku 2022 sme tak preverili o 173 prípadov menej ako v roku 2021, pričom uchránená hodnota bola o 403 tisíc eur vyššia.
V tomto roku sme zaznamenali už tradične najviac pokusov o podvod (57 %) v segmente poistenia motorových vozidiel. Druhou najpočetnejšou skupinou pokusov o poisťovací podvod bola oblasť poistenia majetku a zodpovednosti (29%). Najmenej pokusov o poisťovací podvod sme zaznamenali z úrazového a životného poistenia s podielom 14 %.
Z našich skúseností vyplýva, že so zhoršujúcou sa ekonomickou situáciou obyvateľov rastie aj počet poisťovacích podvodov. Preto sa dá predpokladať, že aj v nasledujúcom období vzhľadom na makroekonomický vývoj môže dôjsť k nárastu pokusov o poisťovacie podvody. Na tieto situácie sme však dobre pripravení.
Vo všeobecnosti odhaľuje poisťovňa špekulatívne a nekalé praktiky najčastejšie v oblasti poistenia motorových vozidiel. Pri poistení vozidiel sa často vyskytujú nafingované parkovacie škody. Klienti sa snažia uvádzať poškodenia väčšieho rozsahu, ako sa v skutočnosti stali. V mnohých prípadoch sa šetrením preukáže, že k poškodeniam auta došlo inak, ako poistený uviedol.
Ďalšou kategóriou častých podozrivých poistných udalostí sú úmyselne vyvolané dopravné nehody. Zaznamenali sme niekoľko prípadov, keď motorové vozidlá krátko po vzniku poistenia úmyselne spôsobili kolíziu, pričom sa na základe odborného technického šetrenia podarilo tento úmysel preukázať. Rovnako v poslednom období zaznamenávame nárast páchania podvodov v motorovom poistení organizovanými skupinami.
Pri úrazovom poistení evidujeme podozrenia najmä pri tzv. mäkkých diagnózach (podvrtnutia kĺbov či pomliaždeniny). V takýchto prípadoch poisťovňa žiadala röntgenové snímky, prípadne ďalšiu zdravotnú dokumentáciu na potvrdenie diagnózy. Niektorí poškodení ich však buď následne nedoručili, alebo RTG snímky hlásené diagnózy nepotvrdili. Zaznamenali sme dokonca diagnózy, ktoré podľa vyjadrení posudkových lekárov neexistujú. Podozriví z nekalého konania v niektorých prípadoch nie sú len klienti, ale aj lekári, ktorí sporné diagnózy popísali.
S komplikovanými poistnými udalosťami sa stretávame aj pri poistení majetku a zodpovednosti za škodu. Pomocou nových technológií sú ale likvidátori schopní identifikovať, ako a či vôbec škoda vznikla v dôsledku nepriaznivého počasia (úder blesku, prepätie, víchrica a pod.). V oblasti poistenia majetku alebo poľnohospodárskych plodín zaznamenávame prípady, keď sa pokus o nekalé konanie podarí odhaliť vďaka satelitným snímkam.
Ako poisťovňa odhaľuje poistné podvody

Podozrivými prípadmi sa v poisťovni Generali zaoberá špeciálny tím zložený z vyšetrovateľov a analytikov. Jeho členovia spolupracujú s inými poisťovňami, externými organizáciami, znalcami a v prípade potreby preverujú prípady aj v súčinnosti s políciou.
Identifikovať podozrivé poistné udalosti poisťovni pomáhajú aj takzvané automatické scenáre. Tie hľadajú spoločné znaky a vzory správania pri podozrivých poistných udalostiach pomocou matematických metód, medzi inými tzv. klasifikačných stromov. Pri každom piatom takto definovanom podnete sa podozrenie aj potvrdí.
Poisťovni pri odhaľovaní špekulácií a pokusov o poisťovacie podvody pomáhajú viaceré technologické nástroje. Pri vozidlách sa využíva diagnostika dát z dopravnej nehody a preverovanie pravosti kľúčov, pri majetkových škodách sa sledujú satelitné snímky a využívajú sa hydrometeorologické aplikácie. Vo vybraných prípadoch sa pri odhaľovaní nekalých praktík môže osvedčiť aj používanie dronov, ktoré by mohli poistený objekt preveriť zo vzduchu.