- Na Slovensku je evidovaných približne 80 000 dobrovoľných hasičov, ktorí doteraz nemali možnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu pri výkone svojej dobrovoľnej činnosti.
Na Slovensku je evidovaných približne 80 000 dobrovoľných hasičov, ktorí okrem zásahov pri požiaroch alebo živelných udalostiach pôsobia aj pri požiarnej a inej prevencii a edukácii. Keďže nie sú zamestnancami obce a za svoju činnosť nepoberajú plat, na ktorý by im obec v prípade spôsobenia škody mohla siahnuť, štandardné poistenie zodpovednosti za škodu zamestnanca si dobrovoľní hasiči uzavrieť nemôžu. „V súčasnosti neexistuje legislatívne ošetrenie zodpovednosti pre prácu vykonávanú členom Dobrovoľného hasičského zboru. V prípadoch, ako bol aj ten, ktorý sa odohral v obci Oravská Poruba, tak dobrovoľní hasiči museli škody, ktoré spôsobili, hradiť z vlastného vrecka,“ vysvetľuje Tomáš Potúček, riaditeľ poistenia majetku a zodpovednosti poisťovne Generali.
Spolupráca medzi Generali a Dobrovoľnou požiarnou ochranou SR vyústila do vzniku unikátneho produktu, ktorý na slovenskom trhu nemá obdobu – Poistenie zodpovednosti za škodu pre dobrovoľných hasičov.
„Členovia DPO SR zaradení do zásahových jednotiek miest a obcí (DHZO/DHZM), ale i ostatní členovia Dobrovoľných hasičských zborov na Slovensku, sa už nebudú musieť obávať rizika spojeného so spôsobením škody na majetku pri vykonávaní zásahovej a inej činnosti. Naši členovia dlhodobo poukazovali na skutočnosť, že sa dobrovoľne a bez nároku na odmenu podieľajú na vykonávaní zásahov a iných nežiaducich udalostiach, no v prípade spôsobenia škody pri tejto činnosti, bola od nich vymáhaná náhrada. Som veľmi rád, že sa podarilo tento projekt dotiahnuť do úspešného konca“ povedal prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Jozef Smolinský.
„Som rád, že sme ako poisťovňa, ktorej záleží na individuálnom prístupe a celoživotnom partnerstve s našimi klientmi, mohli v spolupráci s Dobrovoľnou požiarnou ochranou SR vytvoriť legislatívnu „záplatu“ a dobrovoľným hasičom ponúknuť unikátne poistenie, ktoré ich chráni v prípade spôsobenia škody pri ich činnosti,“ dodáva Tomáš Potúček z Generali.
Čo poistenie kryje?
Poistenie zodpovednosti za škodu si môže uzatvoriť každý člen Dobrovoľného hasičského zboru obce. „Poistenie zodpovednosti za škodu bude dobrovoľného hasiča kryť, ak spôsobí škodu pri plnení úloh vyplývajúcich z práce člena Dobrovoľného hasičského zboru obce. Ide o situácie, keď svojím konaním neúmyselne poškodí majetok, ktorý Dobrovoľný hasičský zbor obce užíva pre účely požiarnej ochrany a ochrany pred katastrofami, čiže aj v prípade poškodenia hasičského auta či inej hasičskej techniky,“ vysvetľuje Potúček.
Poistenie sa uzatvára na obdobie jedného roka a dobrovoľný hasič je krytý v prípade spôsobenia škody až do výšky 8 000 eur. „Limit poistného plnenia sme konzultovalis Dobrovoľnou požiarnou ochranou SR a bol stanovený v takej výške, aby dostatočne pokryl potreby poistených dobrovoľných hasičov,“ dopĺňa Potúček.
Ako si je možné poistenie uzatvoriť?
Poistenie si dobrovoľní hasiči môžu uzatvoriť jednoducho online a to vyplnením elektronického formulára umiestneného na webstránke Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR https://poistka.dposr.sk/ a následnom zaplatení poistného.