GENERALI Brokers Blog
  • Produkty
  • Technológie
  • Poisťovníctvo
  • Lifestyle
  • Balans
  • O Generali
GENERALI Brokers Blog
No Result
View All Result

Pomôžte aj vy deťom z projektu Učenie pre život začleniť sa do života

15/03/2021
v kategórii O Generali
Pomôžte aj vy deťom z projektu Učenie pre život začleniť sa do života

Učenie pre život je projekt, na ktorom úspešne spolupracuje poisťovňa Generali a Únia materských centier už viac ako dva roky. Jeho cieľom je plnohodnotne rozvíjať potenciál detí zo znevýhodnených rodín vo veku 0-6 rokov ich vhodnou výchovou, ktorá je kľúčová pre ich rozvoj, uplatnenie a začlenenie do spoločnosti. Teraz môžete pomôcť aj vy. Venujte 2 % z vašich daní na projekt Učenie pre život a dajte deťom zo znevýhodnených rodín šancu na lepší život.

Na Slovensku je podľa Štatistického úradu ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením takmer 900 tisíc ľudí a každé piate dieťa žije v domácnosti s príjmom pod hranicou chudoby. Ide častokrát o začarovaný kruh, z ktorého sa je priam nemožné dostať. Viaceré prieskumy totiž dokazujú, že až 49 % detí zo sociálne slabých rodín uviazne v znevýhodnenej komunite bez možnosti ďalšieho rozvoja.

Práve týmto rodinám a ich deťom sa už dva roky venuje bezplatný program Učenie pre život, ktorý úspešne funguje pod záštitou Únie materských centier a s podporou poisťovne Generali. „V poisťovni Generali veríme, že každý má mať šancu na dobrý život. V rámci celosvetovej iniciatívy The Human Safety Net sme preto prišli s projektom Učenie pre život, ktorý pomáha deťom zo znevýhodnených rodín naplno rozvinúť ich potenciál, aby mali šancu prežiť dobrý život a aby ich sny neostali len snami,“ vysvetľuje Juraj Jurčík, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ poisťovne Generali.

Projekt Učenie pre život je zameraný na rozvoj jemnej motoriky, koordináciu pohybov a trénovanie schopnosti sústredenia, rozvoj zmyslov a reči, rozvoj matematického myslenia a aktivity každodenného života, či zaujímavosti o svete okolo nás. Rodičia s deťmi  sa v rámci programu stretávali raz týždenne v materských centrách na workshopoch vedených vyškolenými lektorkami a pomocou Montessori metódy sa hravou formou učili postupne rozvíjať zručnosti, schopnosti a vedomosti svojich detí. „Program umožňuje stretávať sa pravidelne v pripravenom prostredí s potrebným vybavením a s kvalifikovanou lektorkou. Ponúka časopriestor, v ktorom je rodinám poskytnuté poradenstvo, plnohodnotné zážitkové učenie, integrácia s možnosťami inklúzie. Je bezplatný, čiže odpadá finančná záťaž. Ale hlavne pomáha vyrovnávať šance detí na dobrý život, dáva nádej, príležitosti a vzdeláva,“  vysvetľuje Katarína Jarinová, lektorka materského centra Nezábudka v Žiline.

Nádej na lepší život aj počas pandémie

Pandémia však radikálne zasiahla do fungovania projektu Učenie pre život, keďže jeho podstatou je osobný kontakt. Líderky projektu si ale našli spôsob, ako s deťmi a ich rodičmi zostať naďalej v kontakte a vo výuke pokračovať aj na diaľku. „Prvé, čo sme robili, boli kreatívne a učiace balíčky pre maminy s deťmi, ktoré sme distribuovali priamo do ich domovov. Obsahovo boli jednoduché a postavené na maľovankách, zábavných zadaniach, tvorivých materiáloch, knihách a jednoduchých hračkách. Mali posilňovať to, aby sa rodičia ani počas korony neprestali venovať svojim deťom, pretože je to veľmi dôležité,“ vysvetľuje Ida Želinská, sociálna poradkyňa a garantka projektu Učenie pre život. 

Všetky materské centrá zapojené do projektu hneď od začiatku pandémie veľmi intenzívne komunikovali s rodinami a aktívne riešili ich aktuálne problémy. Niektoré centrá, ako napríklad Orechov dvor pracujúci s vylúčenou rómskou komunitou, začali s pomocou úplne od základov – učili a robili intenzívnu osvetu o hygienických pravidlách, a taktiež zabezpečovali pre rodiny hygienické potreby, balíčky pomoci, zbierky šatstva a množstvo iných vecí.

Viacerým centrám sa podarilo rozbehnúť aj online aktivity a deti zo znevýhodnených rodín aj takýmto spôsobom vyučovali. Napríklad centrum v obci Dražovce pri Nitre dokonca pripravilo a nahralo pre svoje rodiny sériu rozprávok na pokračovanie, ktoré publikovali na YouTube a zároveň ich rodinám distribuovali aj na CD. Pandémia však poukázala na veľký problém, s ktorým bojujú znevýhodnené rodiny, a tým je online komunikácia. „Znevýhodnené rodiny zápasia so stálym ekonomickým nedostatkom a nie sú technicky vybavené, nemajú počítače ani internet. Mnohí z nich zostali zrazu odrezaní od bežnej komunikácie. Vďaka pomoci poisťovne Generali sa nám podarilo rozdať aj technické prostriedky, teda stolové počítače, tablety či telefóny s väčšou obrazovkou, aby deti mohli pokračovať vo vzdelávaní aj v dobe sociálneho odstupu,“ hovorí Ida Želinská.

Učenie pre život pokračuje ďalej

Aj napriek sťaženým podmienkam projekt Učenie pre život pokračuje ďalej. V priebehu 2 rokov sa podarilo v 10 materských centrách zrealizovať celkovo 517 kurzov, ktoré úspešne absolvovalo 211 rodín s 290 deťmi. Okrem skupinového vzdelávania v centrách sa lektorky programu Učenie pre život stretávajú s rodinami aj na individuálnej úrovni. Mnohým rodinám pomohli okrem výchovy dieťaťa aj s riešením iných problémov, a to nad rámec vzdelávania a rozvoja. 

„Prínos programu Učenie pre život je zrejmý. U detí vidíme, ako sa zlepšujú ich motorické schopnosti, ako stúpajú po rebríčku vedomostnej úrovne, cítime, ako ich baví učenie, vidíme ako získavajú nové poznatky, ako sa čoraz lepšie cítia medzi veľkými a malými. Ako im postupne dochádza, že láskavé a férové správanie je norma, nie výnimka. Deti samé by to však nezvládli. Dôležité je to, čo sa deje s rodičmi. A tí chápu, že rozvoj dieťaťa je zábava, z ktorej vzniká hodnota, nie záťaž,“  hovorí Ida Želinská.

Pomôcť môžete aj vy

Mnohí rodičia zo sociálne znevýhodnených rodín nemajú možnosti sa dostatočne svojim deťom venovať. Tie sa bez nedostatku interakcií v ranom období života ocitajú čoraz viac na okraji spoločnosti. Pomôžte nám to zmeniť a podporte projekt Učenie pre život vašimi 2 % z daní, aby sme mohli aj naďalej deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia pomôcť vyrovnať ich šance na lepší život. Aby ich sny neostali len snami.

Viac o programe Učenie pre život sa dozviete na https://ucenieprezivot.sk/

Podporiť projekt Učenie pre život môžete na https://nadaciapontis.darujme.sk/ucenie-pre-zivot/

Podobné články

Rok 2025 v znamení konsolidačného balíčka, legislatívnych zmien  a digitalizácie
O Generali

Rok 2025 v znamení konsolidačného balíčka, legislatívnych zmien a digitalizácie

13/02/2025

Aký bol rok 2024? Aké výzvy nás čakajú v prebiehajúcom roku? Prinášame Vám komentár Pavla Pitoňáka, vedúceho organizačnej zložky Generali...

Poisťovňa Generali bola generálnym partnerom konferencie Moneyfest 2024
Lifestyle

Poisťovňa Generali bola generálnym partnerom konferencie Moneyfest 2024

11/11/2024

Bratislava zažila 29. októbra 2024 unikátnu udalosť- prvú nezávislú finančnú konferenciu MoneyFest, ktorá privítala neuveriteľných 947 účastníkov. Poisťovňa Generali mala tú česť byť generálnym...

Ďalší článok
Všetko, čo potrebujete vedieť o vírusoch

Všetko, čo potrebujete vedieť o vírusoch

10 zvykov, ktoré vás ochránia pred vírusmi

10 zvykov, ktoré vás ochránia pred vírusmi

Prečo je potrebné očkovanie pred cestou do niektorých krajín

Prečo je potrebné očkovanie pred cestou do niektorých krajín

  • Produkty
  • Technológie
  • Poisťovníctvo
  • Lifestyle
  • Balans
  • O Generali
Generali Brokers Blog

© 2021 Poisťovna Generali

No Result
View All Result
  • Produkty
  • Technológie
  • Poisťovníctvo
  • Lifestyle
  • Balans
  • O Generali
  • Pridajte sa do našej Brokers komunity

© 2021 Poisťovna Generali