Priemyselné kontroly, letecké snímkovanie, stráženie hraníc, núdzové zásobovanie, prieskum rastu rastlín, ale aj rekreačné účely. Využitie bezpilotných lietadiel, známych ako drony, stúpa a prudko rastie aj ich popularita. Niektoré odhady hovoria, že do roku 2020 počet dronov stúpne až na 4,7 milióna.
Okrem výškových prác alebo distribúcie tovaru do ťažko dostupných oblastí pomáhajú drony aj v poisťovníctve. Pokusov o poistné podvody pribúda, preto začínajú poisťovne siahať po novom nástroji, ktorý má pomôcť ich odhaliť. Postrachom podvodníkov sa majú stať práve drony. Bezpilotné prostriedky uľahčujú práce pri likvidácii poistných udalostí – pri zisťovaní, či bol poistený poškodený, a ak áno, tak v akej miere. Kým v minulosti poisťovne najímali špecializované firmy na prevádzku dronov, v súčasnosti už niektoré poisťovne majú zriadené vlastné „dronové divízie“.
Drony už aj v Generali
Priekopníkmi v používaní dronov na českom trhu sa stala Generali Česká pojišťovna, ktorá bola vôbec prvou poisťovňou u nás, ktorá na tento účel začala využívať vlastné drony.
„Aktuálne máme štyri licencované drony a päť vyškolených pilotov s preukazmi a povolením na vykonávanie leteckých prác,“ uviedla hovorkyňa Českej poisťovne Ivana Buriánková. Poisťovňa vykoná ročne vyše sto letov, napríklad pri prehliadkach rozsiahlych stavenísk, stavebných strojov, žeriavov, lietadiel, vlakov, mostov, priehrad, vysokých budov či polí. Poisťovňa drony využíva na prieskum, prehliadku a dôkladnú dokumentáciu miesta škôd.
„Drony významne pomáhajú pri riešení poistných udalostí. Keď potrebujeme zdokumentovať rozsiahle škody alebo škody na ťažko prístupných miestach, sú skvelými pomocníkmi,“ tvrdí Buriánková. „Svoje využitie nájdu najmä v poistení majetku a v poľnohospodárskom poistení. Vďaka nim už nebude potrebné, aby technik liezol na poškodený komín či vysokú strmú strechu,“ dodáva.
„Už dlhšiu dobu sledujeme vývoj v oblasti dronov a reálne možnosti ich využitia v praxi. Táto moderná technológia uľahčí a zefektívni dokumentáciu miesta škody a pomôže tak pri riešení poistných udalostí. Z toho budú, samozrejme, profitovať naši klienti,“ uviedol Tomáš Volejník, manažér útvaru likvidácie poistných udalostí Českej poisťovne. „Ako lídri českého poistného trhu chceme ponúkať klientom nielen kvalitné produkty a s tým spojený servis, ale tiež inovatívne služby. Drony využívame na skúmanie poistných udalostí a tiež k odhaľovaniu poistných podvodov. Najväčší podiel našej práce je stanovovanie škôd, prípadne monitoring pred uzavretím zmluvy. Najčastejšie sa využívajú pri poľnohospodárskych pozemkoch. Pri odhaľovaní podvodov sú to zase skôr haly. Dostaneme sa tam, kam za štandardných okolností človek nemôže,“ dodáva.
Bezpečnosť na prvom mieste
Dronov, ktoré Česká poisťovňa využíva v praxi, sa netreba obávať. Akékoľvek ohrozenie súkromia či zdravia ľudí nepripadá do úvahy. „Naše drony podliehajú pravidlám a prísnej regulácii Úradu pre civilné letectvo (CAA). Piloti vlastnia pilotné licencie a lietajú výhradne podľa regúl CAA. Lietame iba na vymedzenom území a zaznamenávame výlučne dáta z hlásenej poistnej udalosti,“ opisuje situáciu prvý licencovaný pilot Českej poisťovne Martin Fišr.
Lietanie s dronmi na Slovensku
Slovenské predpisy sa nijak neprispôsobili rozmachu bezpilotných prostriedkov. Pre komerčné lietanie sa vyžaduje licencia od Dopravného úradu na prevádzkovanie leteckých prác, ktorá je porovnateľná s licenciou pre lietanie na bežných lietadlách.
Žiadateľ musí absolvovať písomné i praktické skúšky pred úradníkmi, musí mať vypracovanú prevádzkovú príručku a mať uzatvorené poistenie leteckých dopravcov a prevádzkovateľov lietadiel. Absolvovať celú procedúru trvá niekoľko mesiacov. Žiadateľ musí zároveň uhradiť poplatok 600 eur. Licencia sa vydáva len na jeden rok, následne sa môže predĺžiť o ďalšie dva roky za poplatok 350 eur. Slovenský dopravný úrad doteraz vydal celkovo 22 licencií pre letecké práce pomocou bezpilotných prostriedkov. V susednom Česku už úrady vydali 83 licencií.
Byrokracia nekončí ani po získaní licencie. V prípade, že podnikateľ chce pomocou dronu robiť fotografie alebo natáčať video, potrebuje každý let s predstihom niekoľkých týždňov ohlásiť ministerstvu obrany. Zákon totiž nerozlišuje, či niekto robí letecké fotografie pomocou dronu alebo pomocou klasického lietadla. Táto požiadavka je slovenským unikátom, napríklad v Česku sa súhlas ministerstva obrany pred každým letom nevyžaduje.